15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
Продолжува стеларната патека на краткиот филм „Налепница“ од Георги Унковски во продукција на Cinema FUTURA. „Налепница” на Георги Унковски е избран за најдобар краток филм на 18. издание на Меѓународниот фестивал за краток филм „Ин д палас“ - Варна, Бугарија.
Културата на откажување (cancel culture) e феномен за кој зачестено се дискутира во последно време. Трендот на т.н. откажување луѓе, брендови, емисии, филмови поради нивни проблематични забелешки или застапување несоодветни гледишта, не може да се нарече нова појава. Во историјата одамна се забележуваат примери на „прогонети“ личности од заедницата, поради одредено однесување или став што им противречи на воспоставените морални вредности.
Светски реномираниот бенд New Order, кои се едни од најголемите бендови на сите времиња се  „артисти во фокус“ на филмскиот фестивал за музички документарни филмови Скопје Синема Сити и беа наградени со награда за животно дело за достигнувања во музиката и филмот. Наградата им беше врачена во Манчестер. По повод оваа награда, тие се пофалија на нивните официјални профили на Facebook и Tweeter заблагодарувајќи се на фестивалот за укажаната чест.
Хелоуу, јас сум Мелани Монева и имам 22 години. Студирам психологија, завршив со сите испити, со желба и мотивација да дипломирам до крај на 2020 :’) Танцувам и тренер сум во студиото за танц Битрикс, тука во Скопје. Покрај танцот, многу сакам да играм одбојка и пинг понг, да трчам, а последниве неколку години тренирав Kick Fit – комбинација од kick box и cross fit. Покрај спортските активности многу сакам да читам и пишувам, да пеам и свирам на гитара. Вечен трагач сум по нови авантури и спонтани дешавки.
Утре, сабота, 19 септември, премиерно ќе биде изведена претставата ‘’Сина роза’’ во 20 часот во просториите на ‘’Pasteur Coffee and Music Laboratory’’ во режија на Румена Шопова, а во продукција на Нена Минчев, ИПМР-Скопје.
Септември за прв пат е во исчекување на 19-от меѓународен фестивал на европски филм – CINEDAYS, кој годинава се одржува во нов термин, од 18 до 24 овој месец. Уживањето во киноприкажувањето и континуитетот на фестивалот се провокациите што го поместија фестивалот од својот стандарден термин и за среќа ќе бидеме „во филм“ цела недела со повеќе од 40 филмови.
Оваа сабота, на 19 септември, во дворот на Кинотека на С. Македонија, ќе започне првиот дел од шестото издание на Филмскиот фестивал за музички документарни филмови Скопје Синема Сити.
Три тинејџерки се селектирани да учествуваат во експериментален документарен филм. Тие имаат улога на 12-годишни девојчиња, кои креирале нови профили на најпопуларните социјални мрежи во Чешка. Младите актерки немаат провокативни фотографии, ниту иницираат комуникација, а по само неколку минути онлајн почнува разоткривањето на шокантната вистина...
Во време кога виртуелниот простор е единствената агора во која луѓето живеат се поставуваат прашањата за позицијата на човековата приватност. Дали таа ќе исчезне под влијанието на социјалните мрежи или вешто ќе ја зачуваме? Што се случува кога нашиот идентитет го гради одреден алгоритам? Можеби токму софтверот ќе нè натера да се навратиме кон она што е човечки.