15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
Во изминатата декада композиторката и челистка Хилдур Гуднадотир создаваше навистина уникатна и неизбришлива амбиентална музика, вклучувајќи и филмска музика, кои ја поставија на мапата на современата музика. На сличен начин како и другите познати исландски композитори Јохан Јохансон и Олафур Арналдс, така и Гуднадотир создава тешки и слоевити амбиенти и звучни пејзажи.
Ги начекавме во МКЦ каде што активно течат подготовките за нивниот повеќечасовен настан „One nation under a groove“ кој ќе се одржи на 27 декември во МКЦ. Ни рекоа дека настанот е замислен како општ хепенинг во холот и денсинг салата, на кој ќе учествуваат сите оние коишто изминатава година со нив го делеа нивниот…
Со диџеј сетот на Илина Ангел и Марко Рикалоски, во саботата беше затворено првото издание на In Situ, ребрендираниот саем за уметност порано познат како Паратисима. Под мотото „Draw the line / Повлечи линија“, овогодишниот саем ни претстави шаренолика и богата програма која беше структурирана во неколку сегменти односно изложбени поставки: In Emergence, In Established, In…
Во чест на 30-годишнината од култната кампања „Just do it“, спортскиот гигант Nike неделава лансираше серија реклами во црно-бело со тенисерката Серена Вилијамс, со скејтбордерот Лејси Бејкер и со рагби-играчот Одел Бекам Џуниор. Но, најконтроверзниот дел од одбележувањето на годишницата беше сликата во крупен план од поранешниот одбранбен играч на националната рагби-лига (NFL) Колин Кеперник,…
По осми пат, фестивалот „Здраво млади“ ќе му подаде сламка за спас на урбаното Скопје, коешто некако секогаш во последен момент успева да исплива на површина среде мочуриштето од кич и невкус, и да го вдише потребниот културен кислород за да продолжи да опстојува. Уште само три дена нè делат од „долгоочекуваната инфузија“ со нова…
Филмскиот осаменик Кјубрик спаѓа во редот на најкреативните режисери визионери на сите времиња, чии филмски остварувања често мешаат политички пораки со сложени врски меѓу ликовите или, пак, застрашувачки хорор-слики, кои оставаат силен уметнички впечаток со својата сирова форма. Роден на Менхетн, а израснат во Бронкс, Кјубрик подоцна во животот ќе ја напушти Америка поради отпорот…
На 26 јули, како дел од одбележувањето на 55-годишнината од скопскиот земјотрес, во МКЦ ќе биде поставена изложбата на старата и на новата генерација македонски уметници RESTART. Оваа изложба претставува извесен генерациски пресек, кој го бележи развојот на македонското современо сликарство, во кое се отсликани условите што го предодредиле од неговите почетоци до денес, низ…
Новото диџејско дуо на македонската клупска сцена се потпишува како AgainstU, a го сочинуваат Предраг Богданоски и Ивица Наумоски. Спротивставеноста во името под кое настапуваат, се надополнува и со нивните професии: Предраг работи во ИТ-секторот, а Ивица во суд. AgainstU во целост му се посветени на добриот хаус, pаботат со голем ентузијазам кон музиката и…
Бенџамин Клементајн пораснал во строго католичко семејство. Родителите по потекло од Гана не им дозволувале нему и на неговите браќа и сестри да слушаат поп-музика бидејќи верувале дека ќе ги расипе како личности. Црквата што ја посетувале, била на два чекора од нивниот дом, а свештеникот им бил сосед. Тешко е да се замисли дека…