15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје ни го најавува четвртото издание на Фестивалот на европската литература „BookStar“ / „Книжевни ѕвезди“, кој ќе се одржи од 13 до 21 ноември 2018 година. Под слоганот „TABOO OR NOT TABOO?“, Фестивалот оваа година претендира да излезе од класичната рамка на стерилно сфатениот академски третман на книжевноста, да се издигне над досегашните литерарни…
На почетокот, културите на некои племенски заедници ѝ пристапувале на фотографијата со страв и резервираност бидејќи постоело верување дека таа има моќ да му ја зароби душата на човекот. Сосема настрана од празното суеверие, често остануваме разоружани пред способноста на некои фотографи да го впијат метафизичкото од светот преполн со пластични и опипливи нешта. Кристина…
Има една изрека што вели дека „еден бенд е добар колку и неговиот тапанар“. Без одличен тапанар нема одличен бенд туку само добар или просечен. Гоце Стевковски е еден од најдобрите тапанари што ги изнедрило ова парче земја. Тој поседува посебно чувство да го приспособи својот талент за најразлични жанрови, ситуации и луѓе и затоа…
Актери од италијанската театарска куќа „Лудовика Рамбели театро“, со своите тела ги репродуцираа платната на легендарниот италијански сликар Микеланџело Меризи да Караваџо, поточно кажано, одново го создадоа начинот на кој Караваџо ги креирал сцените за да слика со помош на живи модели. Живата репрезентација на делата е наречена „La Conversione di un Cavallo“ и им…
„Готлиб“ е краток анимиран филм, во режија на Крсте Господиновски, а во продукција на Uzengija Productions и копродукција на Flip Book Productions и Ars Digital, поддржан од Агенцијата за филм на Р. Македонија. Изгубен и заглавен во лавиринтот на сопствената потсвест, главниот лик Готлиб грчевито се бори да го пронајде патот назад во реалноста. Во…
Под слоганот „Збогати се преку ноќ“, од 8 до 18 ноември во организација на Младинскиот културен центар ќе се одржи седумнаесеттото издание на Меѓународниот фестивал на европски филм – Cinedays. И годинешниот Cinedays нуди филмови што „гравитираат“ во неколку програмски целини: Официјална селекција, CineBalkan, Гала програма, Музички документарци, МК во ЕУ програма, Ретроспектива на Милош…
Пиевме пиво со (половина) „Скопски грув“ во парк. Останатите луѓе од осумчлениот состав во кој се: Петар, Јулијан, Настасја, Никола, Марин, Јован, Методија и Игор, пропуштија убаво дружење и плус ќе мораат премолчено да се согласат со сè што е кажано подолу 🙂 „Скопски грув“ како идеја, колектив и движење во подем, му припаѓа на…
„Дигитален анимизам“, на шега му велам на продуцентот Илија Тирицовски откако накратко ни го објасни концептот на истражувачкиот проект „Дневна соба на иднината“, дел од овогодинешниот настан PlayUK Arcadia во МКЦ. „Истражувањето се занимава со тоа како ние ќе реагираме во една соба која е жива, и како собата ќе реагира на нашите движења и…
„Објектов е прекрасен. Фасциниран сум од југословенската архитектура. Бев еднаш во Југославија, кога земјата поминуваше низ неверојатна инфлација“ – вели Сајмон Вилкинсон додека влегуваме во МКЦ за да видиме како течат подготовките за изложбата на интерактивна уметност PlayUK Arcadia 2018, во организација на Британскиот совет. „Се сеќавам дека сменив десет фунти и ми дадоа многу…