15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
„Њујорк тајмс“ го опиша како „уметникот со ангелски глас што ја лекува душата и ги отвора срцата“. Неговиот петти албум „Мелек“ ги собра највисоките оценки од музичката критика во регионот, а на него соработува со плејада врвни уметници, умешно спојувајќи го севдахот со џезот, па дури и со електронската музика (на албумот има преработка на…
Ерата на физички протести по улиците полека завршува. Парите отсекогаш биле главната и движечка сила на секое општество, колку и да веруваме во бајки. Но, компаниите за да ги задржат вниманието и лојалноста од страна на своите потрошувачи, ќе мора да го преземат ризикот. Вистинскиот протест полека се насочува кон бојкотот или поддршката на одреден…
Гардијан го карактеризираше ова остварување на Алекс Гарланд (познат по романот „Плажата“, според кој Дени Бојл подоцна ќе го сними истоимениот филм, како и по режисерското деби со „Ex Machina“) како поетски научнофантастичен трилер. Филмот е снимен според романот на Џеф ВандерМеер, а поради процените дека е премногу интелектуален за да оствари поголем бокс-офис комерцијален успех,…
Плажата Оревче е една од најактуелните и најактивни плажи на Охридското Езеро ова лето. Не станува збор само за нејзиниот изглед и местоположба туку и за програмата што Оревче ја нуди за сите љубители не електронската музика. Навистина разновидната и внимателно одбрана програма летово се истакнува со неколку гостувања, меѓу кои спаѓа и вечерта насловена…
На 26 јули, како дел од одбележувањето на 55-годишнината од скопскиот земјотрес, во МКЦ ќе биде поставена изложбата на старата и на новата генерација македонски уметници RESTART. Оваа изложба претставува извесен генерациски пресек, кој го бележи развојот на македонското современо сликарство, во кое се отсликани условите што го предодредиле од неговите почетоци до денес, низ…
Истражувањата велат дека просечниот опсег на човечкото внимание се намалил од 12 секунди во 2000 година на 8 секунди во 2013, што е една секунда помалку од опсегот на внимание на златната аквариумска рипка (т.н. ефект на златната рипка – Goldfish effect). Според научните претпоставки, виновник за ваквата ситуација е лесната достапност на информациите, инфографичкиот…
Unkle или U.N.K.L.E е британски бенд основан во 1992 година од школските другари James Lavelle и Tim Goldsworthy, категоризиран како трип-хоп група што во текот на своето творење ќе соработува со најразлични звучни имиња какви што се DJ Shadow, Thom York, Јапонецот Major Force, Mike D од Beastie Boys, Jason Newsted од Metallica, The Verve…
Прво, патот е далеку од крш. Второ, ако не сме оделе досега, откако се вратив од Дерми, едно фасцинантно селце во јужниот дел на Албанија, со долг брег на убавото и чисто Јонско Морe на кој се одржа првото издание на фестивалот Кала, со сигурност можам да кажам дека треба да почнеме да одиме.
Moжеби ќе звучи чудно, но германскиот режисер што стои зад филмовите какви што се добитникот на Златна палма „Париз, Тексас“ и документарецот номиниран за Оскар „Солта на земјата“ за бразилскиот фотограф Себастијао Салгадо, годинава имаше изложба на повеќе од 250 полароид-фотографии, од кои повеќето се направени со неговиот омилен SX-70. За изложбата под наслов „Инстантни…