15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
„Феминизмот не постои за да ги направи жените силни. Жените се веќе силни. Феминизмот постои за да го промени начинот на кој светот ја перципира таа сила.“ – Г. Д. Андерсон Денеска бевме на третиот марш за женската борба за економска, политичка и социјална рамноправност кој се одржа под слоганот „Дали е среќен 8 Март?“.…
МКЦ влегува во нова авантура наречена СИРОВА КУЛТУРА. Идејата на проектот е четирипати годишно, на крајот на секое тримесечие, на младите независни и неафирмирани артисти кои немаат повеќе од 30 години, да им се даде простор и време да го претстават она што го создаваат. Во отворениот повик, МКЦ ги охрабрува сите што прават авторска…
Kога разговарав со дизајнерката на накит Магдалена Филипова, се воодушевив од скромноста во нејзиното однесување и нескромноста во нејзината страст кон работата. Кога сите би зборувале со толкава жар и посветеност за она што умеат да го работат (исклучиво и само за тоа), веројатно ќе бевме поднебје од кое никој немаше да сака да си…
Фотографот на славни личности Енди Готс (Andy Gotts) фотографира ѕвезди веќе 25 години, а сепак скромно се опишува себеси како зависник од филмови, кој сосема случајно станал фотограф. Тој вели дека неговите фотосесии се убави разговори повремено прекинати со понекое „чкрап“ 😊. Енди ги смета своите портрети за „студии за ликот“. Тој не користи сложени…
„Кога, и ако стигнам до 65, би сакал да кажам дека сум направил сè. Би сакал да помислам дека сум легнал многу жени и сум си ги остварил најголемите сексуални фантазии. Би сакал да знам дека сум ги ставил сите бои на мојата коса и дека секој дел од моето тело што би можел да…
На 8 и 9 март, во Кинотека на Македонија, филмскиот фестивал Скопје Синема Сити ќе го одржи својот полугодишен настан „Загревање“ каде во овие два дена ќе репризира четири филмови од минатогодишната редовна програма на фестивалот. Настанот ќе го отвори филмот „Кода“ за јапонскиот филмски композитор Руичи Сакамото, кој минатата година беше уметник во фокус…
„Да направите нешто посебно на мал простор, со неколку луѓе и многу ограничени ресурси, е навистина голем предизвик“, ова за брендот Rinocca го напиша магазинот „Dolce Vita“ во 2015. Не, Rinocca не доаѓа од Италија. Rinocca е македонско дизајнерско студио и бренд за производство на мебел. Ова е приказната на Катерина Трпковска и Деспина Здравкова,…
Секое наше движење, од најмало до најголемо, произведува енергија. Прв пример на кој можам да се сетам е генијалниот изум велосипед, кој функционира совршено на долги и кратки растојанија и зависи единствено од човековото кружно движење со нозете. Во последните години се направија патеки за велосипеди, кои собираат електрична енергија и слично. Но еко-диско? П.С.…
Неодамна невладината организација на родители и пријатели на деца кои се излечиле или во моментов се лечат од малигни болести „Сано“ ги отвори вратите на Родителската куќа каде што бесплатно ќе можат да престојуваат родители и деца кои моментално се лекуваат од ваква болест на Детската клиника, а не живеат во Скопје. За таа цел…