15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
Предновогодишните журки се посебно убави и незаборавни. И баш кога ладниот град постепено се вжештува пред најспектакуларната ноќ и вие се прашувате каде е лудата забава, PopUp Music најавува одлична журка со Session Victim во Еpicentar, на 14 декември точно на полноќ! Session Victim почнале да прават музика во времето кога преовладувал ставот дека винилот…
На 8 декември (сабота), во МКЦ, со почеток од 21 часот ќе биде промовирана книгата „Дедлајна, љубов моја“ на Владимир Лукаш. Промоторка на „Дедлајна, љубов моја“ ќе биде писателката Оливера Ќорвезироска, која во својата рецензија „Слатко од време“ пишува: „Кратката проза е моментна состојба што ѝ се случува на книжевноста. Не самo кaј нас, не во…
Во петокот, Radio Bar неколку часа личеше на еден вид самостојна музичка зона во некој од париските арондисмани каде што можете да го слушнете автентичниот звук на Quentin Vandewalle a.k.a Zaltan. Zaltan во Скопје го донесе шаренилото на неговиот лејбл Antinote чија компактност се карактеризира со разноличните вкусови за музика што овој диџеј ги има…
Оваа аерофотографска серија е дело на германскиот фотограф Том Хеген, кој го надлета Гренланд со намера да го види ефектот на индустријализацијата од прва рака, со свои очи, со својот фотоапарат. Масивното ледено тело што покрива околу 80 отсто од површината на Гренланд, сè повеќе попушта под притисокот на климатските промени и се топи. Научниците…
Иницијалната идеја зад Nouvelle Vague на двајцата француски музичари и продуценти Марк Колин и Оливие Либу била со помош на разни женски пејачки да обработат разни песни од пост-панк ерата од 80-тите години на минатиот век, но со боса-нова аранжмани, а притоа пејачките да немаат никакво познавање од песните што ќе ги пеат. Овој пристап…
Се запрашавме каква е модерната архитектонската еволуција на верските објекти низ светот и наидовме на интересни податоци. Многу од нив успеале да ги победат догмите и да се материјализираат во реалноста, зачувувајќи ги клучните правила и духот на религиите на кои им се посветени, а дел засекогаш ќе останат само убави идеи. Во морето прогресивни…
Филмовите „coming of age“, кои континуирано го следат растежот на протагонистите во еден поширок временски период, отсекогаш нуделе уникатна перспектива за она што ни се случува бавно и незабележливо со секој изминат ден – стареењето, животот и безмилосниот тек на времето лишени од протетика и визуелни корекции… Таков беше филмот „Детство“, 12-годишниот подвиг на Линклејтер,…
За својата инсталација „Клучот во раката“ („The Key In The Hand“) на Венециското биенале во 2015 година, Чихару Шиота го наполни јапонскиот павилјон со лавиринтска мрежа од црвено предиво, од подот па до врвот. 55 илјади клучеви собирани од сопственици на домови ширум светот висеа закачени како презреани плодови подготвени да паднат во секој момент.…