15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
Употребата на јавниот и на приватниот простор е еден од најгорливите проблеми на најбројниот бразилски град Сао Паоло. Во оваа јужноамериканска држава има околу 6,2 милиони бездомни семејства, наспроти 7 милиони празни и неискористени имоти. Овој дисбаланс е во многу поголем сооднос во повеќемилионскиот Сао Паоло каде што проблемот со домувањето е очигледен. Несигурните улици…
Исланд дал голем број иновативни современи артисти, меѓу кои и Бјорк, Рагнар Кјартансон, Катрин Сигурдардотир и Олафур Елиасон, познати по својот уникатен и интердисциплинарен пристап кон уметноста. Земјата со популација од 330.000 е дом на прогресивна средина на дизајнери, писатели и музичари.
Музичката традиција на француската шансона е долга, обвиена со чадот на цигарите по париските кабареа, опиена од мирисот на свежо печените кроасани по кафулињата на Елисејските полиња и предадена со уникатноста на јазикот што важи за една од најмелодичните форми на говор. Француската шансона спојува различни генерации луѓе од сите делови на светот, па независно…
Предизвикот на Карел Кладек, фотограф од Монтреал, е да ја фати динамиката на ноќниот живот на фотографија. Под сигурноста на ноќта тој ги лови моментите кога влегуваме во друг свет, кога влегуваме во други улоги.
Се плашиме ли од различностите? Ја разбираме ли приказната за бегалците? На само четиринаесет години, Селма, бегалка од Дамаск, Сирија, пристигнува во Скопје со својот куфер и со својата кукла. Проси на улица Македонија. Хелсиншкиот комитет за човекови права ја наоѓа и ја згрижува. Актерката Симона Спировска ја подучува македонски и ѝ помага со интегрирањето…
Синоќа во киното „Милениум“ свечено беше отворено 21-то издание на „Скопје филм фестивал“. Од 19 до 26 април, Скопје ќе дише и живее „како на филм“, а љубителите на седмата уметност ќе ја имаат можноста да му се насладат на големото платно, со внимателно селектирани филмски остварувања од целиот свет. Во кино „Милениум“ и во…
Пристигнуваме рано во Drip Coffee, малиот урбан рај на кафето, среде хаотичното и нервозно Скопје-што-брза-на-работа. Сè уште нерасонети, фино си ја наоѓаме удобната положба меѓу аромите и вкусовите донесени од далечните меридијани на Бразил, Бурунди, Индонезија, Гватемала, Костарика, Танзанија…
Сме го виделе со коса слична на онаа на кловнот Бозо, со пиратски суканици, со вампирско лице, со неонски очи, со ножици наместо раце… Понекогаш ќе се запрашате кој од филмските ликови е најблизок до неговиот секојдневен изглед. Веројатно никој. Или можеби, секој по малку.
Во последниве години истражувачите го следат подемот на новата генерација, т.н iGen генерација, која порасна со паметните телефони и со другите дигитални медиумски форми. Паметните телефони, социјалните медиуми, дигиталните направи и Интернетот целосно го трансформираа начинот на кој стапуваме во меѓусебни односи на општествен план.