15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
Делот од Скопје по раскрсницата на „Димитрие Чуповски“ и „Даме Груев“ решивме да го прогласиме за „книжевна улица“, бидејќи секоја прошетка покрај квалитетните книжарници таму е примамлива игра за луѓето со изострен читателски сенс. Всушност, токму тоа е јадрото на врвната книжевна понуда во градот. Вчера во потрага по читателска наслада влеговме во „Полица“ и…
Од 6 до 16 февруари во Brooklynski Jazz бистро ќе се одржи традиционалниот џез фестивал под работен наслов „Brooklynski – две недели џез“. Оттаму велат дека едвај чекаат да ги исполнат следните две недели од месец февруари со разновидни звуци, музичари, ноти, мезе, убави луѓе и атмосфера. За време на овие две недели, Brooklynski ќе…
Непосреден повод за да ја креираме оваа листа е македонскиот документарен филм „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, кој викендов се закити со три награди на филмскиот фестивал „Санденс“ во САД: Главната награда од жирито во програмата Светски филм за документарци, Специјалната награда за камера за Фејми Даут и Самир Љума, како и…
Во последниот ден на 2018 година на „стори“ на мојот Инстаграм-профил објавив еден Инстаграм-пол со прашањето: Замислете си утре да биде 1919 или 3019, каде повеќе би сакале да се разбудите? Притоа објавив две слики, кои ги референцираат овие две години. Првата слика претставува дневна соба од 1919 година со топол амбиент, камин, препознатлив мебел,…
Татко му го избркал од дома кога го напуштил училиштето на 17-годишна возраст. Преживеал продавајќи маици и картички со неговите цртежи и преспивајќи кај пријатели, пиејќи евтино црвено вино и јадејќи чипс. 8 години. Толку му требале на Жан Мишел Баскија да стане „културен месија“ во уметничкиот свет, започнувајќи нова ера на незапамтена артистичка импресија…
Гледајќи го „Рим“ (Roma) на Алфонсо Куарон, не можев да не размислувам за детството како неистражена територија во која сме престојувале толку кратко, а чии пространства ги откриваме во поголемиот дел од нашето постоење на светов. Некаде прочитав дека на детето не треба да му даваме детство од кое потоа ќе се лекува целиот живот,…
Секојдневно притискаме копчиња – на машините за кафе, на далечинските управувачи, лајковите на социјалните мрежи. Рејчел Плотник, професорка по филм и медиумски студии од Универзитетот во Индијана, повеќе од седум години се обидувала да разбере од каде дошло копчето, зошто луѓето го мразат или, пак, го сакаат. Во нејзината последна книга, Рејчел дошла до пет…
Никогаш не сум патувала со Гајгеров бројач за радијација. „0.09“ вели жолтото апаратче, како што автобусот вози низ Токио, а на пат накај Фукушима, во зоната на нуклеарната хаварија од 2011. „Запамтете го овој број“, ни вели водичот, Такуто, смирен и насмевнат, како да одиме на обична туристичка екскурзија. „Радијација има насекаде, во мали дози.…
На улиците на Менхетн, бруклинскиот фотограф Колин Риџвеј ги фотографира лицата на луѓето кои живеат во Њујорк. Да се биде модерен уличен фотограф во Њујорк не е лесно. Не само што треба да ги надминете легендарните улични фотографи од минатото, туку исто така и огромниот број фотографи кои сега сликаат и ја објавуваат својата работа…