15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
За режисерот на „Сталкер“, „Соларис“, „Андреј Рубљов“, „Огледало“ се вели дека за Западот ја отелотворува сликата на руски артист, а за Русија – сликата на отфрлен месија. Филмското творештво на Андреј Тарковски е исклучителна мешавина од поетски слики, долги клапи, драматична структура и умешно продирање во метафизичкото. Ингмар Бергман сметал дека Тарковски е најважниот режисер,...
Во раскошната македонска дистопија, изминативе години МКЦ остана (можеби) единствениот простор неинфициран од калкулантството и профитерството (од естетски причини во оваа статија ја избегнуваме придавката „политичко“, но тоа секако се подразбира), кои на овој или на оној начин се наметнаа како modus vivendi во нашиот сеопфатен општествен живот, притоа не одминувајќи ја и културата. Затоа,…
Manfredi Romano e човекот што својот псевдоним го добива како „инцидент“ од најавите за неговите први настапи на Сицилија во локален тениски клуб, каде што денес ужива реномиран углед и е синоним во електронската музика за врвен музички селектор, извонреден менаџер и секако вешт диџеј, пред сè. Неговата животна приказна и патот до овој статус…
Илустрациите на Јеф Естберг најчесто претставуваат пејзажи и обични секојдневни сценарија, каде што секогаш се истакнуваат ликови со одличен моден стил, нацртани во весели, меки линии и обоени во кремасти тонови, успешно создавајќи една суптилна длабочина.
Ирина Николовска е дел од The Family (thefamily.co) и ја води нивната заедница во Берлин. The Family е компанија која им помага на стартапи во рана фаза од развојот, преку едукација и овозможување пристап до алатки и капитал. „Sistership (Сестринство) e иницијатива под мое водство преку која се обидуваме да влијаеме повеќе жени да остварат…
На 8 февруари во 20 часот, во Галеријата на МКЦ ќе биде отворена изложбата „Загрозен модернизам: архитектонски сценарија за адаптивна (ре)употреба“. Изложбата претставува сегмент од научноистражувачкиот проект „Загрозен модернизам“, насочен кон препознавање, проучување, вреднување и промоција на архитектонското наследство од периодот на Модерната на територијата на Република Македонија. Целта на истражувачкиот проект е повеќезначна. На…
Делот од Скопје по раскрсницата на „Димитрие Чуповски“ и „Даме Груев“ решивме да го прогласиме за „книжевна улица“, бидејќи секоја прошетка покрај квалитетните книжарници таму е примамлива игра за луѓето со изострен читателски сенс. Всушност, токму тоа е јадрото на врвната книжевна понуда во градот. Вчера во потрага по читателска наслада влеговме во „Полица“ и…
Од 6 до 16 февруари во Brooklynski Jazz бистро ќе се одржи традиционалниот џез фестивал под работен наслов „Brooklynski – две недели џез“. Оттаму велат дека едвај чекаат да ги исполнат следните две недели од месец февруари со разновидни звуци, музичари, ноти, мезе, убави луѓе и атмосфера. За време на овие две недели, Brooklynski ќе…
Непосреден повод за да ја креираме оваа листа е македонскиот документарен филм „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, кој викендов се закити со три награди на филмскиот фестивал „Санденс“ во САД: Главната награда од жирито во програмата Светски филм за документарци, Специјалната награда за камера за Фејми Даут и Самир Љума, како и…