15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
За кого велиме дека е храбар човек? Дали јас можам да се наречам себеси храбар затоа што сум сместен во хотелска соба со странец во Сараево, град што никогаш не сум го посетил досега?
Композиторката Џослин Пук (Jocelyn Pook) е едно скриено богатство од музичкиот свет. Нејзината музика е навистина посебна и во емотивна и во музичка смисла. Таа е позната како успешен композитор за филмска и ТВ-музика, потоа музика за балет и современ танц. Тоа што е карактеристично за неа е спојот на разни примеси во нејзиниот израз.
На 9 септември (четврток) со почеток од 19.30, во МКЦ ќе биде отворена изложбата „стадо“ на Давид Ристевски и Ања Калин. Ова фотографско-дизајнерско дуо веќе извесен период плени со својата креативност и иновативност (Давид со Dreadpen, а Ања со уникатниот фотографски стил), па овој потег на нивен уметнички blending преку заедничка изложба му доаѓа како нешто сосема природно, бидејќи во процесот секој си го зачувува својот личен уметнички простор. Давајќи ѝ уникатност на целината наречена „стадо“, Ања и Давид успеваат да си ја зачуваат и онаа посебната, лична уникатност.
Музиката на Дина Јашари накратко може да се опише како сонично галење. Музичкиот свет на младата авторка е богат и полн со зрели звуци што ќе ве опсипаат со убави чувства и ќе ве испратат на необично патување. Се разбира, само ако сетилата за примање таква убавина ви се on high alert. Неодамна, Дина ја претстави својата нова авторска песна „Копнежи“, па тоа го искористивме како повод да ја поканиме на еден опуштен PopUp прашалник :)
Ќе биде ли преизбрзано да се каже дека македонската кинематографија во целост, во изминатиов период ги живее златните години кога станува збор за присуството на нашите остварувања на најголемите и на најзначајните светски филмски фестивали? Мислам дека не. Најнов во низата успешни македонски филмски остварувања е краткиот игран филм „Северен Пол“ на режисерката и сценаристка Марија Апчевска-Петровска во продукција на „Кино око“.
Во светот во кој живееме во моментов, доаѓаат генерации што гласно го поставуваат прашањето во каква насока е тргнат нашиот однос со природата и со планетата Земја. Прашањата не доаѓаат само од индивидуалци и активисти, туку и бизнисите сè повеќе стануваат гласноговорници за заштита на животната средина.
Далеку најпознат по работата со составот „Dead Can Dance“, кој тој го предводи заедно со вокалистката Лиса Жерар, композиторот, гитарист и продуцент Брендан Пери отсекогаш ја следел својата муза, преземал ризици и им пркосел на очекувањата. Како резултат на тоа, неговиот разновиден опус служи како сведоштво за неговите хоризонти, кои постојано се шират.
Ивана знае да каже дека на Инстаграм ја знаат како „таа со бројките“, а ние ја познаваме како ликот со mullet фризурата од рекламата на Златен Даб. Првпат пред камера застанала пред речиси 9 години, ама не продолжила да ја гради кариерата тогаш, бидејќи како што вели самата била доста срамежливо тинејџерче, кое не се гледало себеси како модел во ниту еден паралелен универзум :)
Pandamonium radio е инстаграм-блог, онлајн поткаст, медиум за музички критики, или со други зборови, сѐ што му треба на еден фан на хип-хоп музиката и активен учесник во нејзината култура. Во продолжение може да читнете малку повеќе околу нивниот процес на работа, комплексноста зад курирањето плејлисти, нивното „стручно“ мислење околу теми што се од витално значење за хип-хоп културата, музички препораки и одговори на прилично тешки either/or прашања од хип-хоп сцената.