15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
Јасните линии и величествените форми на препознатливата архитектура на Дубаи се предмет на серијата фотографии наречени едноставно „Dubai, UAE“, дело на германскиот фотограф Бјорн Вит. Иако градот е познат по својот хоризонт од натрупани облакодери што се издигнуваат до вртоглави височини, Вит успева да ги оддели зградите една од друга, да ги постави на чиста…
Полскиот артист и графички дизајнер Давид Планета приредува необично искуство со серијата илустрации на кои се прикажани гигантски суштества во таинствена земја. Насловено како „Мини луѓе во џунглата“, ова дело ја истражува личната битка на авторот со депресијата, визуелизирајќи го неговото ментално патување во најмрачните моменти. Планета објаснува: „Ова е приказна за човек што тоне...
Ја заборавив зелената тетратка – ѝ се пожалив на Олга од Шпанија во возот за Тулуз. Само што се разделивме со Офели, домаќинката од Франција што нѐ донесе на железничката станица во Казер. Не знам како и кога сум ја извадила од џепчето на чантата за фотоапаратот. Сите денови од мојот престој во Франција беа...
Во организација на „KAPKA Jewelry“, на 26 септември (среда) со почеток во 20 часот во еден од најстарите музеи во Македонија, Природно – научниот музеј во Скопје ќе биде отворена групна (меѓународна) изложба на современ накит насловена „ФЛОРА вс ФАУНА“. Петмина извонредни дизајнери ги здружија своите креативни сили и создадоа прекрасни парчиња под заедничко име „Флора вс Фауна“.
Можеме ли некогаш вистински да дознаеме какво е едно семејство однатре? Ајде да замислиме дека семејството е огромно огледало пред кое секој стои поединечно со своето сопствено мало огледалце. Одразите во малото огледалце се безброј, колку што се безбројни и променливи тие амбивалентни расположенија на површината на едно семејство. Понекогаш поддршка, понекогаш вина, радост, гнев,…
Утре (20 септември) во „Јавна соба“ ќе биде поставена годишната завршна изложба на студентите од Академијата за дизајн на Seavus Education and Development Center во соработка со Џолев и Уметностите. Ќе имаме можност да ги видиме делата на студентите што успешно го завршија своето школување на петте насоки што ги нуди оваа академија: графички дизајн,…
Продолжуваме таму каде што застанавме. А да бидеме искрени, воопшто не сме застанале. Изминатиов период, PopUp Music присуствуваше на најкул настаните во градот и земјава! Ги примивме најсилните вибрации од стотици убави фаци кои се отворени и желни само добро да се забавуваат и да се поврзат со други, слични на нив – отворени и…
Со диџеј сетот на Илина Ангел и Марко Рикалоски, во саботата беше затворено првото издание на In Situ, ребрендираниот саем за уметност порано познат како Паратисима. Под мотото „Draw the line / Повлечи линија“, овогодишниот саем ни претстави шаренолика и богата програма која беше структурирана во неколку сегменти односно изложбени поставки: In Emergence, In Established, In…
Доколку се прашувате што можете да правите кон крајот на месец септември, освен што ќе го испраќате летото, на двесте километри јужно од нас, секоја година, веќе 14-та по ред, се одржува еден од најдобрите фестивали за електронска музика Reworks. Овој фестивал во траење од 4 дена го трансформира градот Солун во престолнина на светската…