15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
Луцидниот скопски гитарист Филип Букршлиев во последниов период е активен во повеќе музички формации, а неговиот креативен ангажман резултира со фантастична современа музика што ја хипнотизира публиката.
Вчера беа објавени номинациите за овогодишното 94-то издание на најпопуларните филмски награди во светот, Оскарите. Свечената церемонија годинава е закажана за 27 март, во Долби театарот во Лос Анџелес. Меѓу најочекуваните и најинтересните категории е секогаш онаа за најдобар филм, па беше интересно да се проследи изборот на Академијата кога станува збор за минатогодишните филмски остварувања.
Зад Андреа Коевска веќе стојат шест синглa, учества на фестивали и на онлајн концерти. Таа е четврта година на Факултетот за музичка уметност, но се чини дека испитните сесии не успеваат да ѝ ја секнат музичката креативност.
Денеска во КСП Јадро се одржува изложбата под насловот „Откривање“ на Нина Нинеска. Изложбата ќе биде перформанс инсталација и ќе трае од 9 наутро до 21 часот вечер. Втор датум на изложбата ќе биде 22 февруари во истото време и на истото место. Пренос во живо на изложбата ќе има на приватниот Инстаграм профил на...
Француската кинематографија тагува по една од нејзините најголеми икони од поново време. На 19 јануари, актерот Гаспар Улиел почина во скијачка несреќа. Имаше 37 години. Француските и европските филмски критичари се едногласни во тоа дека Гаспар Улиел беше многу повеќе од „актерот со препознатливата мала дупка на левиот образ“.
Издавачката куќа Полица ја објави третата книга со интервјуа на новинарот Ненад Георгиевски „Уште Музика, уште муабети“  која се состои од 70 интервјуа кои се реализирани во период од 20 години.
„Реално подобро е да си на море и во зима, отколку на било кое друго место“ - на шега ни вели Тамара Чуприна, сопругата на македонскиот фудбалски репрезентативец  Дарко Велковски, играчот на Риека. Тие се одамна заедно, поминаа многу за сега да можат да се пофалат дека се типична селебрити двојка манекенка – фудбалер.
Funk Shui ја започнаа новата 2022 година со крупни промени. Еден од нашите најпопуларни и најпрепознатливи алтернативни состави ја продолжува успешната музичка приказна со нова членка – тапанарката Мартина Баракоска.