15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
Страјк – човекот кој е обележан како врвен уметник на македонскиот хип-хоп со сурово искрен и моќен израз, утре ќе го промовира третиот самостоен  албум „Низ мојот живот“. Настанот ќе ги собере почитувачите на неговата музика во Младинскиот културен центар со почеток од 21 часот. Страјк е еден од основачите на Легијата и својата работа…
Сценографијата како правец во сценската уметност има за цел да создаде амбиент во кој публиката ќе заборави на надворешниот свет и целосно ќе се фокусира на сценското дејство од најразличен тип. Во минатите векови сценографите користеле масивни конструкции за да претстават цели села, куќи, пејзажи и слично. Денес, со помош на технологијата, сценографијата често се…
Саботата беше интензивна за PopUp Music со два целодневни настани и пет диџеј сетови на две локации во градот. Зелениот бран беше пуштен напладне во Badu Bar и Casa Bar. Во Badu Bar ги слушавме Dj Goce, Dj Chvare и гостинот од Хамбург – Naughty NMX. Во Casa Bar, од 12 до 17 часот, музика…
Минатиот ноември, пред еднодневната изложба на Дарко Алексовски  во галеријата на Факултетот за ликовни уметности, разговаравме со него за проектот „Present Past Perfect / Сегашно минато несвршено“ (разговорот можете да го прочитате овде). Како дел од тој проект, тогаш беа изложени седум писма создадени  на машина за пишување. Овие неадресирани и неиспратени интимни писма полни...
Рускиот уметник Василиј Кандински е пионер на апстрактната уметност како автор на првите дела од тој уметнички жанр. За Кандински, уметноста имала длабоки спиритуални својства, а важна улога во создавањето на неговите дела игра музиката. Бил инспириран од боите и верувал дека преку нив можат да се пренесат емоции. Тој рекол: „Бојата е клавијатурата, очите…
Со панел дискусијата „Гинекологија и акушерство: сервиси, достапност и третман“, отворањето на изложбата „Ова објективизирано тело“ на Марија Ангеловска и проекцијата на „Клео од 5 до 7“ на Агнес Варда, денеска во МКЦ започнува седмото издание на фестивалот за феминистичка култура и акција „Прво па женско“. Годинава, слоганот на фестивалот гласи: Ова тело кое не е едно, а во тој…
Македонскиот бренд Dreadpen, веќе добро познат на јавноста со своите one-of-a-kind креации, и оваа сезона продолжува да ја придвижува македонската дизајнерска сцена со новата „Groovy“ колекција. Во кафе „Излет“, на 9 мај (четврток), Dreadpen со добро проверен тим ве очекува на своја кожа да го почувствувате грувот на уникатни, кул и доста нови и различни парчиња!
Jonathan Bree е познат како основач на новозеландскиот поп-бенд Тhe Brunettes во доцните 90-ти (со нив снимил 9 албуми), а во меѓувреме доживеа ренесанса на кариерата како соло артист со неговиот трет албум Sleepwalking. Вечерва има концерт во МКЦ со почеток од 21 часот, а ова се нашите три причини зошто ќе одиме да го…
Утре (7 мај) од 19:30, во галеријата „Акантус“ ќе биде отворена изложбата што се состои од уште едно ново поглавје од проектот ОТАДЕ на Велимир Жерновски. За неговата изложба „Отаде црнилото“ која беше поставена минатата година во МСУ и за самиот проект веќе пишувавме, а интервјуто можете да го прочитате овде. Ова ново поглавје од…