15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
Прво, патот е далеку од крш. Второ, ако не сме оделе досега, откако се вратив од Дерми, едно фасцинантно селце во јужниот дел на Албанија, со долг брег на убавото и чисто Јонско Морe на кој се одржа првото издание на фестивалот Кала, со сигурност можам да кажам дека треба да почнеме да одиме.
Moжеби ќе звучи чудно, но германскиот режисер што стои зад филмовите какви што се добитникот на Златна палма „Париз, Тексас“ и документарецот номиниран за Оскар „Солта на земјата“ за бразилскиот фотограф Себастијао Салгадо, годинава имаше изложба на повеќе од 250 полароид-фотографии, од кои повеќето се направени со неговиот омилен SX-70. За изложбата под наслов „Инстантни…
Новото диџејско дуо на македонската клупска сцена се потпишува како AgainstU, a го сочинуваат Предраг Богданоски и Ивица Наумоски. Спротивставеноста во името под кое настапуваат, се надополнува и со нивните професии: Предраг работи во ИТ-секторот, а Ивица во суд. AgainstU во целост му се посветени на добриот хаус, pаботат со голем ентузијазам кон музиката и…
Во 1958 година, бугарскиот артист Христо Владимиров Јавaшев, попознат како Кристо, се преселил во Париз и ја запознал Жан-Клод, Французинка родена во Мароко, која студирала филозофија на Универзитетот во Тунис. Овој неверојатен пар дели ист роденден – 13 јуни 1935, а судбински биле поврзани сè до смртта на Жан-Клод во 2009 година, цело време работејќи…
Од 25 до 27 јуни, Загреб пулсираше во ритамот на фестивалот INmusic. Тринаесеттото по ред издание на фестивалот, кој, освен првата година (2006) кога се одржал на Шалата,  секоја година се одржува на градското езеро Јарун, на Островот на младоста.
Велосипедските патеки Vision E3 во Берлин Берлин годинава гради две велосипедски патеки над нивото на улиците. Патеките ќе бидат покриени, со цел да се регулира внатрешната температура и светлината (со помош на соларни панели на покривот) за да се подобрат условите за возење. На целата површина ќе се распоредат повеќе пунктови за изнајмување велосипеди за…
Зелениот бран на PopUp Music во петокот  ja имаше првата попатна станица пред своето летно патување низ Македонија. Радио Бар ги собра најголемите скопски фанови на светски познатиот Gramophonedzie и беше почетна точка од неговата македонска мини-турнеја.
Извонредниот придонес во архитектурата на британската архитектка со иранско потекло Заха Хадид, продолжува да биде инспирација за професијата. Нејзините динамични и иновативни проекти во текот на триесетгодишното револуционерно истражување во меѓусебно поврзаните полиња на урбанизмот, архитектурата, дизајнот и модата придонесоа таа да биде носителка на наградата Прицкер, која е еквивалент на Нобеловата награда во нејзината…