15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
Актери од италијанската театарска куќа „Лудовика Рамбели театро“, со своите тела ги репродуцираа платната на легендарниот италијански сликар Микеланџело Меризи да Караваџо, поточно кажано, одново го создадоа начинот на кој Караваџо ги креирал сцените за да слика со помош на живи модели. Живата репрезентација на делата е наречена „La Conversione di un Cavallo“ и им…
„Готлиб“ е краток анимиран филм, во режија на Крсте Господиновски, а во продукција на Uzengija Productions и копродукција на Flip Book Productions и Ars Digital, поддржан од Агенцијата за филм на Р. Македонија. Изгубен и заглавен во лавиринтот на сопствената потсвест, главниот лик Готлиб грчевито се бори да го пронајде патот назад во реалноста. Во…
Под слоганот „Збогати се преку ноќ“, од 8 до 18 ноември во организација на Младинскиот културен центар ќе се одржи седумнаесеттото издание на Меѓународниот фестивал на европски филм – Cinedays. И годинешниот Cinedays нуди филмови што „гравитираат“ во неколку програмски целини: Официјална селекција, CineBalkan, Гала програма, Музички документарци, МК во ЕУ програма, Ретроспектива на Милош…
Пиевме пиво со (половина) „Скопски грув“ во парк. Останатите луѓе од осумчлениот состав во кој се: Петар, Јулијан, Настасја, Никола, Марин, Јован, Методија и Игор, пропуштија убаво дружење и плус ќе мораат премолчено да се согласат со сè што е кажано подолу 🙂 „Скопски грув“ како идеја, колектив и движење во подем, му припаѓа на…
„Дигитален анимизам“, на шега му велам на продуцентот Илија Тирицовски откако накратко ни го објасни концептот на истражувачкиот проект „Дневна соба на иднината“, дел од овогодинешниот настан PlayUK Arcadia во МКЦ. „Истражувањето се занимава со тоа како ние ќе реагираме во една соба која е жива, и како собата ќе реагира на нашите движења и…
„Објектов е прекрасен. Фасциниран сум од југословенската архитектура. Бев еднаш во Југославија, кога земјата поминуваше низ неверојатна инфлација“ – вели Сајмон Вилкинсон додека влегуваме во МКЦ за да видиме како течат подготовките за изложбата на интерактивна уметност PlayUK Arcadia 2018, во организација на Британскиот совет. „Се сеќавам дека сменив десет фунти и ми дадоа многу…
Oд 2 до 4 ноември, Британскиот совет ја организира изложбата на интерактивна уметност PlayUK Arcadia 2018 во МКЦ. На интерактивната дигитална изложба ќе бидат претставени најновите и најголемите достигнувања во полето на ВР и АР инсталации, видео игри, мобилни апликации и друго; работилницата Дневна соба од иднината, чиј домаќин е FACT и ја истражува иднината…
Рекол: „Уметноста не се создава за никого, а истовремено се создава за сите“. Само најголемите уметници низ историјата, преку својата работа успеваат да се трансформираат во неисцрпен извор на инспирација за развој на понатамошни идеи и нови револуционерни правци. Пит Мондријан е несомнено еден од нив. За почеток, ако сакате лично да се сретнете со…
Фотографиите на Диме Данов можат да се доживеат како суптилно патување низ необичниот лавиринт на секојдневието во кој сè ви е познато, а ниту една глетка не ви е очекувана. Зрачат со смиреност и го предаваат оригиналното чувство на припаѓање дома, без претенциозно претставување на нешто што не сме, искрено и сталожено раскажувајќи го искусеното…