15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
Во новата серија текстови под работен наслов œuvre (фр. уметничко дело) ќе претставуваме избор од делата на најпознатите светски и домашни уметници. Иако интернационално прифатениот збор œuvre во поширока смисла го опфаќа целиот корпус дела на еден уметник, поради ограничениот простор разбирливо се одлучивме да прикажеме само дел, а вие слободно можете да ја надополнувате…
Skratch Bastid е моментално најквалитетниот канадски DJ, активен на сцената веќе 15 години. Кариерата ја започнува на DMC, ITF и scribble jam натпреварувањата и веднаш станува фаворит на публиката и жирито. Со повеќе од 150 одржани настапи во последнава деценија, тој важи за еден од највредните диџеи во светот. Неговите сетови кои досега се слушале…
Поминаа шест години од првиот соло-албум на LD Pistolero (Владимир Пешков) – „После мостот“. Како што вели самиот, во меѓувреме многу нешта се промениле, изгубил, а и добил многу повеќе. Сите тие промени и неговиот раст како хип-хоп артист многу скоро ќе можеме да ги слушнеме на второто студиско издание под наслов „Далеку“.  По тој…
Во фотографската серија „Пополнување простори“ (Filling Spaces), графичкиот дизајнер и пијанист Федерико Пичи ја замислува музиката материјализирана како деликатни, розoви балони. Како убава мелодија, магичните топки лебдат низ воздухот, зафаќајќи го празниот простор со своето присуство.
Време е за stress relief 😊 Петар ни готви тако и заедно уживаме во добро пиво. Правиме два вида такоси. За првиот користиме: 3 чешниња лук, 1 чили пиперка, 3-4 парчиња млад кромид, лажичка кафеав шеќер, лажичка соја сос и ориентален зачин (гарам масала, на пример). За вториот: cheese dip sauce, марула и морков.
По три месеци, претставата „Експеримент“ во продукција на здружението „АРТОПИЈА“ се врати на репертоар во МКЦ за две нови изведби. Првата изведба беше синоќа, а втората ќе имаме можност да ја видиме вечерва од 21 часот во сала Фросина. „Експеримент“ повторно ќе имаме можност да ја гледаме откако актерката Симона Спировска (од АРТОПИЈА) се врати…
На излегување од киното „Милениум“, по проекцијата на „Медена земја“, на мојата „внатрешна плејлиста“ одеа стиховите на Ник Кејв: „I don’t believe in an interventionist God“. Со повод. Окото на документаристиката е налик концептот за „Богот кој не интервенира“, не одлучува што е добро или лошо, не мавта со магични стапчиња, не нуди инстант решенија,…
Бевме да ги слушаме Bernays Propaganda на еден од концертите во МКЦ минатиот месец. Потоа посакавме да ги фотографираме. Откако ги фотографиравме, не можевме да му одолееме и на предизвикот да поразговараме со нив. Муабетот течеше вака: Додека ја слушам вашата музика, се присетувам на стиховите на Ацо Караманов: „Јас сакам да станам поет-динамит /…
По долги години на хардкор/панк сцената, Fitz (The Beginnings/Noviot Pochetok; Sixtynine Records, Zemjotres), вели дека се чувствува како да излегува повторно од гаража. Во моментов работи како unsigned, indie & DIY артист, па пред извесно време го објави новото издание WOLVES под нов псевдоним „BLACKSTATE“. Кога го прашавме што понесе како искуство од досегашната работа,…