15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
Синоќа, во МКЦ беше отворена изложбата на архитектонски проекти „Бесконечна соба“. Целта на оваа изложба е да го изнесе на виделина процесот на проектирање и самиот проект кој најчесто останува скриен во некои темни простории во кои долго се работи, испечатен во папки, испратен како електронска порака или зачуван на надворешен хард диск. Проектите претставуваат трудови…
Лиричен разговор за постоењето, конверзација со себеси преку нурнување во личната онтологија на еден уметник –  таков е впечатокот што се добива од најновата изложба на Велимир Жерновски во Музејот на современа уметност, насловена „Отаде црнилото“. Да се биде продорен глас на свеста во ерата на консумеризмот и безочното експлоатирање на испостеното тело на планетата,…
На 13.06.2018 година (среда), со почеток во 20:00 часот, во Младинскиот Културен Центар во Скопје, ќе се отвори архитектонската изложба под наслов „Бесконечна соба“. На изложбата се претставени пет архитектонски проекти пријавени на меѓународни конкурси во Скопје, Варна и Загреб, работени во периодот помеѓу 2013 и 2018 година.
Кратко пред да го објават албумот Dummy пред дваесет и четири години од сега, Portishead објавува два сингла, кои ни одблизу не го најавуваат ниту, пак, го предвидуваат успехот на албумот што ќе следува, бидејќи бендот не е гигант и нема искуство со свирки во живо. Бендот, се чини, беше последниот што се надеваше на…
Клубот „Епицентар“ ја бележи својата втора летна сезона отворајќи ги вратите за своите посетители дури од 16 мај, правејќи уникатно отворање со еден од најбараните и версатилните аргентински продуценти, Guti. Концептот и програмата што ги нуди клубот „Епицентар“ се наменети за широк спектар посетители и музички сладокусци, односно почнувајќи од среда па сѐ до крајот…
Кинезите низ целиот свет оддадоа почит кон човекот „вооружен“ со две пластични ќеси, кој во 1989 застана пред колона со тенкови што се движеа по улиците на Пекинг. Попознат и како „Човекот тенк“ или „Човекот против тенкот“, тој е еден од најпрочуените симболи за насилната кинескa воена операција за сузбивање на демократските протести на плоштадот…