15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
(Текстот содржи спојлери.) Доживувањето на секоја уметничка форма е длабоко лично. Толкувањето на симболите во неа, исто така. Не постои друг начин, освен впивање на уметноста преку сопствените искуства, впрочем, сетилата се толку богати, или толку сиромашни, колку што ти им допушташ допир, изложеност и контакт со најразновидни дразби, глетки, звуци и светови.
Годините немаат значење кога сте родени на локација каде што за да преживеете, неопходно е да станете возрасна личност порано од предвиденото... На тесните улици низ Неапол дивеат наоружани малолетници на мотоцикли.
Градот на ангелите, најубавите зајдисонца и златните 60-ти години на Холивуд од минатиот век се доволни да ве вовлечат низ портите на заразниот свет што повторно ќе сакате да го посетите, исполнет со забава, хумор и музика што сама ви ги движи колковите!
Како безболно да го напуштиш родниот крај и родителите кои ги граделе темелите на твоето домашно воспитување и оформување како личност врз постулатот дека семејството секогаш треба да биде заедно на едно место?
Во понеделникот ја гледавме осмата и последна епизода од првата сезона на тин-серијата што ја шокираше конзервативна Америка. Во неколку точки кажуваме зошто ни се допадна ова телевизиско колаче во кое како продуцент (меѓу другите) се јавува и Дрејк, а е работена по сценарио на Бери Левинсон.
Што е тоа што го прави британскиот хумор посебен? Дали во неговата срцевина лежи генијалната способност да се забавуваш среде сопствената мизерија? Отсекогаш сум тврдел дека е полесно да расплачеш човек отколку да го насмееш. Добриот хумор мора да допре до мал милион жици и да помести едно чудо варијабли за да ги развлече насмевките…
Филмовите на францускиот режисер со аргентинско потекло Гаспар Ное се чекаат со неверојатен интерес поради контроверзноста по која се паметат. Со секој нов филм, како да сака да поместува граници на издржливост на публиката во киносалите. Најновиот негов филм „Климакс“ (Climax) премиерно беше прикажан на Канскиот фестивал во 2018 година. Скопската публика имаше можност да…
На излегување од киното „Милениум“, по проекцијата на „Медена земја“, на мојата „внатрешна плејлиста“ одеа стиховите на Ник Кејв: „I don’t believe in an interventionist God“. Со повод. Окото на документаристиката е налик концептот за „Богот кој не интервенира“, не одлучува што е добро или лошо, не мавта со магични стапчиња, не нуди инстант решенија,…
Дали последниот филм на режисерот Јоргос Лантимос „Миленичката“ („The Favourite“) е комедија? Секако дека е, нечиста, насилна и скандалозно искрена. Дали е само комедија? Во никој случај. Тоа е кралска драма со совршен кастинг поткрепен од трите извонредни настапи на Ема Стоун, Оливија Колман и Рејчел Вајс, сите номинирани за Оскар во својата категорија. Дејството…