15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
„Реално подобро е да си на море и во зима, отколку на било кое друго место“ - на шега ни вели Тамара Чуприна, сопругата на македонскиот фудбалски репрезентативец  Дарко Велковски, играчот на Риека. Тие се одамна заедно, поминаа многу за сега да можат да се пофалат дека се типична селебрити двојка манекенка – фудбалер.
Македонската кинематографија во изминатиов период доживува вистинска експлозија во промовирањето и истакнувањето на женскиот режисерски талент. Речиси сите филмови што доживеаја вонредни фестивалски успеси (вклучувајќи ги и копродукциите со други земји) се потпишани од жени. Минатата година пишувавме за режисерките кои успешно пловат во филмските води во светски рамки, а оваа ќе ја започнеме со преглед на домашните филмови и копродукции зад кои стојат успешни режисерки кои веќе ги освојуваат црвените теписи на светски познатите филмски фестивали.
Шестчлениот музички состав „Луфтанза“ успешно го фати нашиот нов алтернативен музички бран што, за наша среќа, ги разбива сивилото на живејачката и монотонијата на сцената. Дел од составот се: Мартин Џорлев, Лука Јованоски, Раде Биковски, Иво Николовски, Виктор Стојановски и Андреј Димовски.
Пол (Т. Шаламе) потекнува од благородното семејство Атреидис каде што неговиот татко и војвода Лето (О. Ајзак) ќе го преземе владеењето со плодната планета Аракис. Но, помладиот Атреидис има живописни визии, кои ги поврзуваат неговото минато односно иднина и тој постојано сонува за мистериозна девојка што го крие клучот од одговорот на сите дилеми...
Украинскиот пијанист и композитор Љубомир Мелник го посветил својот живот на создавање метод на изведба што го нарекол „континуирана музика“. Toa e техника за која му биле потребни години за да ја усоврши – тој свири 19,5 ноти во секунда – и притоа создава „таписерии од звуци“ односно звучни пејзажи што се формирани од непрекинати текови од звуци и трансцендентни орнаменти.
Имаш тон работа, а кратки рокови? Не знаеш со што да почнеш попрво, а чувствуваш огромен притисок со кој не знаеш како да се справиш? Тогаш веројатно се соочуваш со прегорување (burnout). Прегорувањето може да изгледа како ненадминлив проблем, да влијае врз целокупното функционирање и едноставно да те парализира на сите полиња. Она што е клучно е да се препознаат предупредувачките сигнали и веднаш да се реагира со противмерки.
Не само зимата, туку и летото е одличен период за гледање серии, особено ако не уживате во жешкото време, не планирате да заминете на плажа или, пак, веќе сте го сториле тоа. Во овој текст ви даваме неколку предлози за успешни европски серии, во кои се надеваме дека ќе уживате.
Oбразован во Berklee College of Music и со работно искуство во продуцентски куќи од чие портфолио излегуваат исклучиво радиски хитови, Драги е музичар и продуцент со изострен осет, скромност и самосвест. Како таков, Драги ни одговори на неколку секојдневни прашања, кои најдобро би се класифицирале како комбинација на #mondaymotivation и #stayhumble :) Читнете.
3Д-печатењето зема сè поголем замав во индустријата, така што не може да го заобиколи ниту градежништвото. Се предвидува дека 3Д печатените домови и, воопшто, објекти, се иднината што нè очекува. Печатените куќи во 3Д се прават благодарение на големи 3Д-печатачи, оспособени за преработка на бетон, пластика и други градежни материјали.