15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 4000 1 0 horizontal https://popup.mk 300 true 4000
Уметничката суперѕвезда која започна на улиците, Кит Харинг е роден во Ридинг, Пенсилванија, но пораснал во Кунцтаун. Неговиот татко бил инженер и карикатурист аматер, што веројатно ја инспирирало кариерата на Харинг. За разлика од повеќето графити уметници, Харинг посетувал уметничко училиште преселувајќи се во Њујорк за да студира на Факултетот за визуелни уметности.
На 26 ноември (петок од 17 до 21 часот) во PrivatePrint ќе се одржи SKIP AD - промоција на книга и отворање на изложба на Ѓорѓи Десподов. Изложбата од 29 ноември до 10 декември 2021 г. ќе може да се погледне секој работен ден од 12 до 18 часот
Откриваме нова музика. Денеска на дневен ред за слушање е најсвежото од кантавторката Ámika, која работи и создава на релација Амстердам – Скопје. Песната се вика „Time“, а доби и оригинален видеоспот.
Денеска започнува 46-тото издание на Млад отворен театар - МОТ, во два блока - од 18 до 26 ноември и од 2 до 7 декември изведби во живо односно целосно физичко издание на фестивалот со програма од 26 внимателно селектирани претстави. 46-тиот Млад отворен театар ќе се случува на шест сцени, Младински културен центар (сала 25 Мај и сала Фросина), Драмски театар, Театар Комедија, МНТ и Дом на АРМ.
Пол (Т. Шаламе) потекнува од благородното семејство Атреидис каде што неговиот татко и војвода Лето (О. Ајзак) ќе го преземе владеењето со плодната планета Аракис. Но, помладиот Атреидис има живописни визии, кои ги поврзуваат неговото минато односно иднина и тој постојано сонува за мистериозна девојка што го крие клучот од одговорот на сите дилеми...
Илустраторката Емилија Мишева ни е позната по многу нешта, успешни креативни потфати и по препознатливиот уметнички печат. Во овој разговор се обидовме да доловиме што ја инспирира и какви се нејзините соништа на уметнички план. Освен тоа, разменивме збор-два и за нејзиниот мурал во Богданци со ликовите на славните актери Ѓорѓи Колозов и Ванчо Петрушевски.
Вечерва, со почеток од 20 часот во МКЦ почнува одбележување на јубилејот „50 години македонски анимиран филм“. Одбележувањето на јубилејот ќе опфати изложба на артефакти од „златното доба“ на македонскиот анимиран филм (1971-1991), како и изложба на артефакти од актуелните автори на анимиран филм кои ја сочинуваат сцената денес.
Екраните на дигиталните направи што ги користиме се единствениот начин на којшто (засега) имаме пристап во паралелниот универзум создаден од човекот – Интернетот. Нашите животи засекогаш се променија, од наједноставните задачи до начинот на којшто го перципираме светот.
На музичкиот блок што се одржува овој викенд во МКЦ настапува и фантастичниот соник/фанк/диско бенд „немања“ од Хрватска. Нивниот настап е закажан за утре (сабота, 6 ноември) во 21 часот. Младиот музичар Лука Шипетиќ од Пула е мастермајндот зад бендот со интересно име, а неговото музичко минато се поврзува и со бендовите „NLV“ и „Para Lele“. Нивните албуми „Tarot Funk“ и „Cosmic Disco“ претставуваат богат сплет од философија, светско музичко влијание и нови, енергични звуци. Со Лука разговаравме непосредно пред нивното пристигнување во Скопје.